Przezskórna elektroliza EPTE – nowość w Kaliszu!

Dodano:

Zabiegi Przezskórnej Elektrolizy EPTE ® są przełomową techniką w leczeniu tendinopatii i z powodzeniem radzi sobie zarówno w przypadku sportowców, jak i pacjentów z typowymi urazami przeciążeniowymi ścięgien. Leczenie przezskórną elektrolizą jest szybkie, skuteczne, wywołuje minimalny ból dla pacjenta, skraca czas regeneracji i minimalizuje koszty leczenia. Zabieg jest techniką aktywującą pierwszą fazę regeneracji tkanki miękkiej (fazę zapalną), która została zatrzymana we wszystkich tendinopatiach. Proces elektrolizy niszczy zdegenerowaną tkankę i wznawia naturalny proces zapalny potrzebny do regeneracji w prawidłową zdrową tkankę. Dochodzi wówczas do zmiany biochemicznej komórek i zostaje wywołany kontrolowany stan zapalny, który jest niezbędny do stymulacji procesów gojenia oraz syntezy kolagenu typu I.

Jak wygląda zabieg?

Przezskórna elektroliza EPTE to terapia polegająca na wprowadzeniu bezpośrednio do uszkodzonej tkanki prądu galwanicznego poprzez igłę do akupunktury. W trakcie zabiegu pacjent może poczuć lekkie uczucie rozpierania lub pieczenia, a sam czas przepływu prądu to maksymalnie 2 minuty. W ciągu 48 godzin bolesność ścięgna ulega złagodzeniu, a zakres ruchu zwiększeniu w porównaniu do stanu sprzed zabiegu. Ważne jest, aby w tym czasie nie stosować żadnych leków przeciwzapalnych oraz miejscowego schładzania za pomocą np. lodu czy okładów żelowych. Zalecanych jest średnio 6 zabiegów z tygodniowym odstępem. Aby wzmocnić efekty leczenia fizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia na okres 12 tygodni.

Wskazania do leczenia Przezskórną Elektrolizą EPTE ®:

Fizjoterapeuta aplikuje Terapię Przezskórnej Elektrolizy u pacjentów z uszkodzeniem tkanki miękkiej i u pacjentów u których konserwatywne leczenie nie odniosło rezultatów. Terapia pozwala leczyć schorzenia tj.:

  • łokieć golfisty i tenisisty,
  • kolano skoczka,
  • tendinopatię mięśnia nadgrzebieniowego,
  • ścięgno Achillesa,
  • rozcięgno podeszwowe,
  • mięśnie kulszowo-goleniowe,
  • okolice kości łonowej,
  • zrosty.
Przeciwwskazania dla Terapii Przezskórna Elektroliza EPTE ®:

Bezwzględne:

  • Infekcje systemowe i stawowe,
  • Obrzęk limfatyczny

Względne:

  • Ciąża
  • Endoproteza
  • Rozrusznik serca
  • Łuszczyca
  • Cukrzyca
  • Nowotwór
  • Leczenie lekami przeciwzakrzepowymi
  • Zmiany skórne
  • Zaburzenia czucia

Powiązane artykuły

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - Gonartroza

Artroza- choroba zwyrodnieniowa stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Gonartroza (artroza kolana) powstaje w wyniku zaburzenia jakości jak i ilości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Zmianom w obrębie chrząstki stawowej towarzyszą zawsze zmiany i uszkodzenia inne struktur stawowych – samych kości tworzących staw, ale również łąkotek, torebki stawowej, więzadeł, ścięgien i mięśni. Przyczyny powstawania zmian zwyrodnieniowych możemy podzielić na: pierwotne: czyli powstające wraz z wiekiem wtórne:związane z wrodzoną nieprawidłową budową stawu (koślawość, szpotawość),  związane z przebytami urazami, otyłością, chorobami zapalnymi czy w przebiegu innych chorób jak na przykład: RZS, toczeń układowy, cukrzyca,dna moczanowa i inne Objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego: narastający ból, sztywność stawu trzeszczenia przy ruchu zniekształcenie obrysów stawu i osi stawu ograniczenie ruchomości. pogorszenia chodu po płaskim i po schodach okresowe wysięki w stawie występowanie torbieli Bakera w dole podkolanowym (z tyłu kolana) Diagnostyka: w pierwszej kolejności badanie ortopedyczne (wywiad i badanie bezpośrednie) RTG stawu kolanowego w dwóch projekcjach (AP+ bok) , jest to badanie podstawowe !!! uzupełniająco USG stawu ew. dodatkowo badanie RM (rezonans), TK (tomograf) Leczenie: farmakoterapia: leki niesterydowe przeciwzapalne, leki sterydowe w postaci doustnej jak i w postaci injekcji okołostawowych i dostawowych, leki chondroprotekcyjne kwas hialuronowy w postaci injekcji dostawowych terapia PRP / osocze bogatopłytkowe fizykoterapia leczenie opercyjne: artroskopia, osteotomie korekcyjne, alloplastyka stawu (sztuczny staw kolanowy)

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie i jest jednym ze składników tkanki łącznej i głównym elementem płynu stawowego oraz macierzy międzykomórkowej. Odpowiada on za kontrolowanie prawidłowej siły tarcia między elementami chrząstki stawowej, a także za poziom elastyczności tkanki łącznej i wiskoelastyczność płynu stawowego. Wstrzyknięty za pomocą iniekcji dostawowej kwas hialuronowy wytwarza warstwę ochronną i odżywia chrząstkę stawową. Choroba zwyrodnieniowa stawów to zaburzenie, w wyniku którego dochodzi do zaburzeń równowagi w chrząstce stawowej i degradacji poszczególnych elementów stawu. W początkowym etapie rozwoju choroby dochodzi do zaburzeń metabolizmu w tkankach. Postępująca degradacja tkanek w zaawansowanych etapach tego schorzenia doprowadza do poważnych uszkodzeń chrząstki stawowej, przebudowy kości, silnych stanów zapalnych w stawach, a nawet do całkowitej utraty prawidłowej funkcji danego stawu. Wśród wielu sposobów leczenia nieoperacyjnego jak leki przeciwzapalne, terapia PRP, injekcji sterydowych, fizykoterapii podanie kwasu hialuronowego jest jednym z nowocześniejszych i skuteczniejszych metod leczenia Wskazania do podania kwasu hialuronowego: choroba zwyrodnieniowa w różnych stopniach zaawansowania pourazowe uszkodzenia chrząstki ograniczenia ruchu w stawach przeskakiwania i trzeszczenia przy ruchu ból stawu uczucie destabilizacji i osłabienia kolan podczas ruchu Podanie kwasu hialuronowego jest formie zastrzyku dostawowego Bezpieczeństwo podania: szybki i minimalnie inwazyjny zabieg brak skutków ubocznych materiał występujący naturalnie w organizmie człowieka zauważalna poprawa sprawności aparatu ruchu ochrona dla tkanek i chrząstki stawowej pomaga w zachowaniu sprawności tkanki kostnej Informacje o kosztach zabiegu w naszym cenniku

Terapia falami uderzeniowymi

Terapia falami uderzeniowymi BTL SWT jest nieinwazyjnym, nowoczesnym rozwiązaniem do eliminowania przewlekłego bólu występującego w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ma swoje zastosowanie w fizjoterapii, ortopedii i medycynie sportowej. Najczęstsze wskazania do leczenia: ból ścięgna Achillesa ostroga piętowa górna i ostroga piętowa dolna, zapalenie powięzi podeszwowej stopy łokieć tenisisty, łokieć golfisty – zapalenie nadkłykcia kości ramiennej kolano skoczka / zapalenie więzadła rzepki zespół mięśnia piszczelowego ból w okolicy biodra oraz pasma biodrowo-piszczelowego bóle stawów barkowych ze zwapnieniami lub bez / wapniejące zapalenie ścięgien stawu barkowego wyrośla kostne w drobnych stawach dłoni w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów 1 stopnia zapalenie kaletki ból w przyczepach ścięgna udowego przewlekłe entezopatie fala uderzeniowa na bóle w okolicy pachwiny ból po wewnętrznej stronie nadgarstka punkty spustowe (trigger points)- bolesne punkty w mięśniach Jak wygląda zabieg? W trakcie zabiegu przykładana jest głowica na bolesny obszar, fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Długość trwania pojedynczego zabiegu szacuje się na 5-10 minut. W wyniku działania fali uderzeniowej na tkanki dochodzi do celowych mikrouszkodzeń i powstania stanu zapalnego o niewielkim nasileniu. Ma to na celu stymulację komórek organizmu do działania, w celu regeneracji i naprawy leczonej okolicy. Zwykle stosuje się 5 zabiegów zalecanych średnio co 4-7 dni, czasem należy wykonać nawet do 10 powtórzeń. Zabieg może wywoływać niewielki ból, ale nie wymaga znieczulenia w trakcie terapii.  Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabiegi falami uderzeniowymi.  Możliwe działania niepożądane: Przejściowy rumień lub obrzęk w leczonym obszarze Przejściowe zaburzenia czucia, łagodny ból lub swędzenie Krwiak Wybroczyny Uszkodzenie skóry, w miejscu po wcześniejszym leczeniu kortykosteroidami Przeciwwskazania do terapii falą uderzeniową: Aplikacja na niektóre tkanki: oczy i ich okolice, mięsień sercowy, rdzeń kręgowy, gruczoły rozrodcze, nerki i wątroba Choroby krwi, problemy z krzepnięciem lub stosowanie leków przeciwzakrzepowych Polipy w leczonym obszarze  Ciąża Zakrzepica Choroby nowotworowe Polineuropatia Ostre stany zapalne Aplikacje na obszarach w pobliżu strefy wzrostu kości u dzieci Leczenie miejscowe kortykosteroidami w miejscu aplikacji zabiegu Aplikacja na obszarach ciała i narządach, które mogą zawierać gaz Aplikacja w pobliżu dużych nerwów, naczyń krwionośnych, rdzenia kręgowego i głowy